HYPOBONUS

Na predaj rodinný dom, Lutiše

Uložiť inzerát      Naše služby      Obhliadka

Detail ponuky

Číslo ponuky: ZA014740

Popis

Cena 119 000 €
Typ nehnuteľnosti Domy
Inzertná kategória Predaj
Stav nehnuteľnosti Pôvodný stav
Plocha 100 m2
Výmera pozemkov 1096 m2
Kraj Žilinský kraj
Okres Žilina
Obec Lutiše

Ponúkame Vám na predaj 5 izbový rodinný dom v obci Lutiše. 

Popis :

Slnečný rodinný dom v tichom prostredí, s pekným výhľadom na okolité hory pozostáva z pivnice, prízemia a poschodia.

Zastavaná plocha domu je 100 m2, nachádza sa na pozemku o rozlohe 1096m2. Prislúcha k nemu aj hospodárska budova o rozlohe 110m2.

Dom je momentálne v pôvodnom technickom stave a vyžaduje si rekonštrukciu, avšak ponúka obrovský potenciál pre tých, ktorí si chcú vytvoriť domov podľa vlastných predstáv. Je napojený na elektrinu, odpad je riešený žumpou. Kúrenie – ústredne (plynový kotol) aj na  tuhe palivo. Voda - vlastný rezervoár. Dom je napojený na internet.

Náklady na bývanie 150eur/ 4 osoby.

LOKALITA :
Ponúkaný pozemok je vsadený do kúzelného prostredia prírody Kysuckej vrchoviny a Malej Fatry, mesto Žilina sa nachádza do pol hodiny jazdy. V rámci občianskej vybavenosti sú k dispozícii: pravidelné autobusové spoje verejnej dopravy, predajne s potravinami a iným sortimentom, gastro prevádzky, základná škola s materskou školou, kostol a iné. Výborné podmienky pre wellness i aktivity ako lezenie po umelej stene, bowling, tenis ponúkajú blízke hotelové rezorty.
Z takmer nekonečného zoznamu významných miest a turisticky atraktívnych destinácií v okolí vyberáme:
- Národný park Malá Fatra: 0 km
- Cyklotrasa Žilina – Terchová: 8 km
- Orloj v Starej Bystrici: 8 km
- Obec Terchová: 13 km
- Aquapark Techovec: 14 km
- Skanzen a historická železnica Vychylovka: 15 km
- Vrátna dolina: 15 km
- Lyžiarske stredisko Ski Vrátna: 18 km
- Jánošíkove diery: 19 km
- Salaš Syrex Zázrivá: 21 km
- Žilina: 27 km
- Čadca: 27 km
- Snowparadise Veľká Rača: 28 km.

Cena : 119.000 

Voľný ihneď !!!

Po celý čas sme tu s vami !!!

Odpovieme na všetky vaše prípadne otázky, veľmi radi vám pomôžeme .

Zabezpečíme kompletnú administratívu, právny a finančný servis, kataster a všetko ohľadom kúpy a predaja vašej nehnuteľnosti. 

Sme váš  partner pre nový Domov.

Nájdete na stránke realityMGM.sk pod ID ZA014740. Call centrum tel: 0910 86 11 86.

 Lutiše

Ležia uprostred Kysuckých vrchov v povodí Lutišského potoka. Pahorkatinný, vrchovinný až hornatinný povrch chotára s bradlovými tvrdošmi tvoria druhohorné horniny. Má hnedé lesné pôdy. Súvislý les je len v severovýchodnej a západnej časti. Obec vznikla v 1. polovici 17. stor. Spomína sa v r. 1662. Patrila panstvu Strečno. V r. 1784 mala 122 domov, 128 rodín a 740 obyvateľov. V r. 1828 bolo v obci 150 domov a 1 040 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohosp., prácou v lesoch, chovom dobytka. V r. 1928 obec postihol veľký požiar. Je tu rím. kat. kostol sv. Štefana kráľa z r. 1906. Ešte v 1. polovici 20 stor. sa zachovávali bohaté výročné a svadobné zvyky (chodenie s Turoňom na fašiangy, chodenie nevesty po pýtaní a pod.).


Lutiše

Ležia uprostred Kysuckých vrchov v povodí Lutišského potoka. Pahorkatinný, vrchovinný až hornatinný povrch chotára s bradlovými tvrdošmi tvoria druhohorné horniny. Má hnedé lesné pôdy. Súvislý les je len v severovýchodnej a západnej časti. Obec vznikla v 1. polovici 17. stor. Spomína sa v r. 1662. Patrila panstvu Strečno. V r. 1784 mala 122 domov, 128 rodín a 740 obyvateľov. V r. 1828 bolo v obci 150 domov a 1 040 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohosp., prácou v lesoch, chovom dobytka. V r. 1928 obec postihol veľký požiar. Je tu rím. kat. kostol sv. Štefana kráľa z r. 1906. Ešte v 1. polovici 20 stor. sa zachovávali bohaté výročné a svadobné zvyky (chodenie s Turoňom na fašiangy, chodenie nevesty po pýtaní a pod.).


Okres Žilina

Má rozlohu 815,08 km², žije tu 155 989 obyvateľov a priemerná hustota zaľudnenia je 191 obyvateľov na km² (údaje k 31. 12. 2014).

Územie susedí na severe s okresmi Čadca a Kysucké Nové Mesto, na západe s okresmi Bytča, Považská Bystrica a Ilava, na juhu s okresom Prievidza a na východe s okresmi Martin a Dolný Kubín.

Prvé písomné zmienky o väčšine obcí okolia Žiliny sú z 13. a 14. storočia. Neskôr, počas valašskej a kopaničiarskej kolonizácie, boli osídlené obce pri horných tokoch riek a na úpätiach hôr Malej Fatry (Lysica, Dolná, Horná Tižina, Terchová).

Obyvateľstvo starého kultúrneho územia úrodnejšej časti okolia Žiliny sa zaoberalo poľnohospodárstvom, roľníci horských kopaničiarskych obcí boli viac zameraní na chov hospodárskych zvierat. Obrábali aj vysoko položené polia a využívali horské pasienky v odľahlom chotári, kde mali vybudované letné príbytky a maštale, tzv. bačoviská (cholvarky). Väčší význam mal salašnícky chov oviec s produkciou mliečnych výrobkov, mäsa, vlny a kožušiny. Úžitok prinášalo napokon aj výdatné hnojenie košarovanej pôdy. Salašnícky forma chovu oviec sa do súčasnosti zachovala vo viacerých obciach severozápadného Slovenska, v Terchovej a Belej pri Varíne nadobudla charakter družstevnej veľkovýroby.


Žilinský kraj

Demografia

K 21. máju 2011, bolo na území Žilinského kraja 144 948 domov, t.j. 13,5 % z celkového počtu domov v Slovenskej republike (z toho 120 788 obývaných, t.j. 83,3 %). Žilinský kraj bol v počte domov na druhom mieste za Nitrianskym krajom (podiel 16,2 %). Spomedzi okresov kraja najvyšší počet domov sa nachádzal v Žiline 20,3 % a najmenej v Turčianskych Tepliciach 3,3 %. Obývaných domov bolo v okrese Žilina 21,1 % z úhrnu za kraj a v Turčianskych Tepliciach 3,2 %.

Geologická charakteristika

Celé toto hornaté územie spadá z geomorfologického hľadiska do Západných Karpát. Horské masívy v tejto lokalite sa sformovali pomerne nedávno, v paleogéne. Zásluhou pohybov príkrovov sa vyzdvihovali pôvodné morské sedimenty, z ktorých postupne vznikli impozantné údolia. Rieka Váh územie nápadne rozdeľuje na dve časti:

  • severná zahŕňa pohoria: Tatry, Skorušinské vrchy, Oravské Beskydy, Oravská Magura, Oravská vrchovina, Chočské vrchy, Krivánska Fatra, Kysucké Beskydy, Kysucká vrchovina a Javorníky
  • južná zahŕňa pohoria: Nízke Tatry, Veľká Fatra, Lúčanská Fatra a Strážovské vrchy

Dejiny

Po páde Veľkomoravskej ríše v roku 907, ku ktorej územie patrilo, bolo od 12. storočia prakticky až do roku 1918 súčasťou uhorského kráľovstva. V 13. storočí na obranu proti mongolským nájazdom bola vybudovaná sieť hradov (Hričov, Považský, Košecký, Lietavský, Strečniansky). 16. storočie znamenalo pre miestnych obyvateľov chudobu a strach, hlavne pred tureckou okupáciou a živelnými pohromami. Ku koncu 19. storočia tu bola zavedená železnica a v údolí Váhu začal prekvitať priemysel.


Stručná história Slovenska

Prvý štátny útvar Slovanov na území dnešného Slovenska bola Samova ríša (7. storočie), neskôr Nitrianske kniežatstvo (začiatok 9. storočia), ktorého spojením s Moravským kniežatstvom vznikla v roku 833 Veľká Morava. Od polovice 10. do konca 11. storočia sa územie Slovenska postupne začlenilo do Uhorska, ktoré sa v roku 1526 stalo súčasťou Rakúskej monarchie (Habsburskej monarchie), od roku 1867 nazývanej Rakúsko-Uhorsko. Po rozpade Rakúsko-Uhorska v roku 1918 bolo Slovensko súčasťou Česko-Slovenska až do roku 1993 (okrem obdobia samostatnosti počas vojnovej Slovenskej republiky). 1. januára 1993 vznikla rozdelením tohto štátneho útvaru samostatná Slovenská republika.

Slovenská republika je parlamentnou demokraciou, štátnym jazykom je slovenčina. Od 1. mája 2004 je Slovensko členom Európskej únie, od 21. decembra 2007 je členom Schengenského priestoru. Od 1. januára 2009 je 16. členom Európskej menovej únie – eurozóny a oficiálnou menou sa stalo euro, ktoré vystriedalo slovenskú korunu.